Kategorie blogów

Najnowsze posty

Skuteczny monitoring domu i ogrodu

124 widoki 0 Podobało mi się

Ktoś znowu podrzucił śmieci do waszego ogrodu? Zakradł się pod okno? Podrzucił waszemu psu trutkę? Zniknęła kosiarka? A może... System monitoringu pozwala czuć się bezpiecznie we własnym domu. Zaawansowane inteligentne systemy, sprawiające, że staje się on twierdzą nie do zdobycia, mogą kosztować setki tysięcy złotych. Wystarczy jednak ułamek tej kwoty, by wszystko mieć pod kontrolą.

Drzwi zabezpieczone elektronicznym zamkiem z czytnikiem linii papilarnych, wideodomofony przesyłające obraz na dowolne urządzenie mobilne, antywłamaniowe rolety czy alarmy działające w oparciu o czujniki ruchu coraz częściej pojawiają się w naszym domach. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Czy są niezbędne? To, jakie rozwiązania znajdą się na wyposażeniu domu, zależy od oczekiwań i potrzeb właścicieli oraz od ich możliwości finansowych. Systemy z najwyższej półki obejmujące kamery, czujniki ruchu, automatyczne rolety, sygnalizatory mogą kosztowaćmajątek. Często łączone z automatyzacją urządzeń w domu oraz podpięte do urządzeń mobilnych, poprzez specjalnie instalowane aplikacje sprawiają, że nic, co dzieje się w domu, nie umknie waszej uwadze.

Jednak jeżeli myślisz o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swoim najbliższym, nie musisz od razu decydować się na tak kosztowne rozwiązania. Dobry system monitoringu, obejmujący kamery, rejestrator, dysk, zasilacz i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oprzyrządowanie - to wydatek rzędu 3000 zł. Można znaleźć rozwiązania jeszcze tańsze. Decydując się na zakup urządzeń do domowego monitoringu, należy więc w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby i oczekiwania.

Prosta kamera kopułkowa IP czy FULL HD?

Na rynku znajdziesz wiele kamer do domowego monitoringu, różniących siękształtem, rozdzielczością, jakością przesyłanego obrazu oraz dostępnością dodatkowych funkcji. No i oczywiście ceną. Za najtańsze kamery kopułkowe (ich nazwa pochodzi od kształtu) zapłacisz mniej niż 150 zł. Te o rozdzielczości 640 x 480 px mogą jednak okazać się mało przydatne w domowych warunkach, ponieważ obraz nie będzie wystarczająco wyraźny. Modele o większej rozdzielczości, zapewniające dobrą jakość obrazu, to wydatek od 200 zł w górę.

Jeżeli oczekujesz rozwiązań skutecznych i profesjonalnych, powinnieneś się liczyć z zakupem kamery za co najmniej 1000 zł. Takie kamery zapisują obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości (2304 x 1296 px) i umożliwiają płynną transmisję danych. Działają także w nocy, rejestrując obraz w promieniu 10-20, a nawet 60 m.

Dobrą kamerę FULL HD możesz kupić już za około 500 zł. Wpływ na cenę urządzenia mają dodatkowe funkcje: stabilizacja obrazu, komunikacja głosowa, możliwość zintegrowania z alarmami, automatyczny filtr podczerwieni. Zaletą kamer FULL HD jest to, że współpracują z różnymi technologiami monitoringu wizyjnego, od analogowego, poprzez HD-CVI (High Definition Composite Video Interface), aż do najnowszej AHD.

Kupując kamery do monitoringu domowego, warto pamiętać, że jedna kamera nie wystarczy do tego, aby cała posesja była właściwie zabezpieczona. Dopiero cztery kamery odpowiednio rozmieszczone mogą dać komfortowy wgląd w sytuację wokół domu.

Rejestrator – serce systemu

Urządzenie umożliwiające zapis przesyłanego przez kamerę obrazu to - obok kamer - ważny element monitoringu. Dostosowany do pracy z kilkoma dyskami o dużej pojemności (przynajmniej 2 TB) zapewnia zapis i przechowywanie obrazu od 3 do 4 tygodni. Powinien być wyposażony przynajmniej w dwa porty USB – jeden do obsługi myszki, drugi do zgrywania na przenośny dysk (pendrive) zapisu z wybraneog okresu. Dobre modele pozwalają na dostęp do rejestratora z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera stacjonarnego.

Rejestrator obsługujący 1 dysk i 4 kamery kupimy już za około 140 zł. Jednak na polskim rynku największą popularnością cieszą się modele za około 800 zł – obsługujące 1 dysk o pojemności do 6 TB oraz do 16 kamer. Za jeden dysk o pojemności 1 TB zapłacisz ponad 250 zł. Jeżeli jednak zależy ci na dysku, który pozwoli na rejestrację obrazu przez dłuższy czas, będziesz musiał zapłacić za niego około 400 zł (dysk o pojemności 2 TB).

Który dobry system jest najtańszy?

Cena monitoringu zależy także od technologii, na jaką się zdecydujesz. Najtańszym rozwiązaniem jest system analogowy. Wyróżnia się nie tylko niską ceną – zestaw startowy składający się z jednej kamery i rejestratora można już kupić za około 200 zł – ale także kompatybilnością z systemami analogowymi różnych firm oraz prostą instalacją i konfiguracją.

Coraz większą popularnością cieszy się system IP, który - w odróżnieniu od analogowego - oferuje dużo lepszą jakość obrazu.

Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się bezprzewodowo, dzięki czemu nie ma potrzeby kucia ścian pod ułożenie kabli (co w przypadku systemu analogowego jest konieczne. Bezprzewodowy system monitoringu składający się z dwóch kamer oraz rejestratora kupisz już za około 500 zł. Z kolei za zestaw do monitoringu z dwoma kamerami FULL HD oraz rejestratorem i dyskiem o pojemności 1 TB to wydatek przekraczający 900 zł.

Nazwany ewolucją technologii analogowej system AHD, który łączy zalety zarówno technologii analogowej, jak i bezprzewodowej, to rozwiązanie dla tych, którzy zamierzają przejść ze starszego systemu analogowego na nowszy. Obraz z kamer przesyłany jest do rejestratora kablami, jednak już w jakości cyfrowej. Zakup najprostszego zestawu z jedną kamerą i rejestratorem to wydatek około 200 zł. Za zestaw z czterema kamerami, rejestratorem, zasilaczem, kompletem złączy i przewodem zapłacisz ponad 600 zł.

Koszt zestawu startowego należy powiększyć o wydatki związane z zakupem dysku, zasilacza, niezbędnych przewodów. Nie bez znaczenia dla ostatecznej ceny jest tez koszt jego montażu. Jednak - i to jest dobra wiadomość - większość popularnych rozwiązań można z łatwością zainstalować samemu

zostaw komentarz